fbpx

NIEBO ZŁOTE CI OTWORZĘ

Artur Gotz

NIEBO ZŁOTE CI OTWORZĘ

poetycki koncert patriotyczny

 

 "Niebo złote ci otworzę”  to koncert, który łączy nostalgię i zadumę nad otaczającą nas rzeczywistością. Tytuł programu to fragment wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, do którego muzykę napisał 50 lat temu Zygmunt Konieczny specjalnie dla Ewy Demarczyk („Wiersze wojenne”). Podczas koncertu będzie można usłyszeć również wiersze wielkich polskich poetów Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Stanisława Wyspiańskiego (fragment „Wyzwolenia” i „Wesela”), Mirona Białoszewskiego (fragment „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego”) z muzyką Mateusza Pospieszalskiego, Bolesława Leśmiana, Andrzeja Bursy, Józefa Czechowicza, Ryszarda Krynickiego a także piosenki Agnieszki Osieckiej, Bułata Okudżawy, Marka Grechuty oraz znane piosenki patriotyczne (Pałacyk Michla, Sanitariuszka Małgorzatka, Tango na głos) często w zaskakujących aranżacjach i oryginalnej, porywającej interpretacji.

Prostota formy znakomicie uwydatnia siłę poetyckiej treści. Z tego magicznego spotkania z pewnością nikt nie wyjdzie obojętny.

Koncert prezentowany był m.in. z okazji uroczystości 11. listopada w Konsulacie Polskim w Sydney i w Ambasadzie Polskiej w Londynie, a także w Hertford College Chapel w Oxfordzie.