Po "Obiekcie seksualnym" przyszedł czas na "Mężczyznę prawie idealnego " - drugą płytę Artura Gotza, tym razem z piosenkami Agnieszki Chrzanowskiej.


Album "Mężczyzna prawie idealny" zawiera 13 premierowych utworów, które koncentrują się na psychofizycznej kondycji mężczyzny XXI wieku. Każda piosenka to opowieść o mężczyźnie, którego autorka poznała osobiście. Bohaterami utworów stali się: zakochani, naiwni, nawróceni, zdradzający, bogaci, nieśmiali i ci bardzo śmiali przedstawiciele płci męskiej.
Z czym musi zmagać się mężczyzna nienasycony i jak radzi sobie z pożądaniem do żony bliźniego, czego jest w stanie dopuścić się nadgorliwy teść, jakimi zaletami obdarzony jest mężczyzna nawrócony, jak na męską psychikę  wpływa podział na ducha, duszę i ciało,  na co mężczyźni miewają alergię i dlaczego piją alkohol, a na koniec: co postanawia mężczyzna, który chce być idealny - oto pytania, na które znajdziemy odpowiedzi niepozbawione, rzecz jasna, dużej dawki humoru. Autorka podkreśla, że jej celem nie był atak na mężczyzn - wręcz przeciwnie - jej zamiarem było wzięcie ich w obronę poprzez ośmieszenie stereotypów, które od wieków są przyczyną problemów w komunikacji i w porozumieniu płci.
Z dużym przymrużeniem oka została potraktowana także warstwa muzyczna, w której doskonale współgrają ze sobą nowe brzmienia, elementy popu, piosenki kabaretowej i swingu.

Patronat medialny nad płytą objęli:

TVP 2, Polskie Radio Merkury Poznań, Polskie Radio Gdańsk, Polskie Radio PiK Bydgoszcz, Polskie Radio Białystok, Polskie Radio Olsztyn, Polskie Radio Opole, magazyn „Gentleman”, „Imperium Kobiet”, tygodnik „Przegląd”, „Miasto Kobiet”, sophisti.pl, Codzięnnik, Polish Independent Music Magazine.


Spis utworów:
1. Milionerzy 4:19
2. Tobiasz 4:08
3. Obecny narzeczony 5:23
4. Alergik 3:10
5. Duch, dusza i ciało 3:10
6. Pod Gadającym Kotem 4:08
7. Albert 4:36
8. Nienasycony 3:28
9. Chemik 6:01
10. Ty tam, tu ja 5:08
11. Nawrócony 4:06
12. Myśli i czyny 3:11
13. Mężczyzna prawie idealny 3:23
bonus
14. Chemik – wersja radiowa 3:55

W nagraniach udział wzięli:
Artur Gotz – wokal, kazoo (1, 9), chórki (3, 5, 8, 10-13)
Agnieszka Chrzanowska – chórki (1-3, 5, 6, 8, 9, 12, 14)
Dariusz Igielski – instrumenty klawiszowe (1, 2, 4-14)
Przem.Ko Kowalski – gitary akustyczne, elektryczne i gitara basowa
Marcin Rumiński - whistle tin & low (3, 12)
Przemek Sokół – trąbka, flügelhorn, euphonium
Marco Lo Russo – akordeon (3)
Artur Mostowy - perkusja
Dominik Klimczak – instrumenty perkusyjne

W utworze "Obecny narzeczony" partię akordeonu nagrał włoski wirtuoz akordeonu Marco Lo Russo, który współpracował między innymi ze zdobywcą Oscara Nicola Piovanim - przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu Roberto Beniniego "La vita è bella" ("Życie jest piękne"), oraz ze śpiewającą po francusku, włoską wokalistką In-Grid (piosenka "Tu es foutu").

Nagrania zrealizowano w Studio 2002 w Krakowie i multiREClab w Krakowie – realizator nagrania Aleksander Wilk.
Wokal w piosence „Milionerzy” został nagrany w Skorupka Studio w Warszawie – realizator Paweł Skorupka.
Akordeon w piosence „Obecny narzeczony” nagrany został w Studiu Nieustraszeni Łowcy Dźwięków w Krakowie – realizator Dariusz Grela.
Mix i mastering: Aleksander Wilk

Płytę promuje teledysk do piosenki „Milionerzy”, wyreżyserowany przez Dawida Woźnicę, zrealizowany w klubie Old Timers Garage w Katowicach. W klipie udział wzięli aktorzy scen Warszawy, Krakowa i Śląska: Gosia Moskalewicz, Katarzyna Zawiślak- Dolny, Agnieszka Chrzanowska, Dariusz Niebudek, tancerze Teatru Rozrywki w Chorzowie: Weronika Ratajczak i Kryspin Hermański, muzycy: Dariusz Igielski, PrzemKo Kowalski, Artur Mostowy oraz statyści. Kostiumy zostały przygotowane przez duet Transmode.
Koncepcja artystyczna płyty i produkcja muzyczna: Agnieszka Chrzanowska
Producent wykonawczy: Artur Gotz

Projekt wizualny płyty: Paweł Łęczycki
Fotografia na okładce: Marcin Brzózka
Fotografie koncertowe: Marcin Brzózka  
Fotografie z planu teledysku: Krzysztof Piątek, Olga Cieślar
Photo edit: Jakub Grabarczyk

Koordynacja projektu: Ewa Kościańska

Frgamenty płyty: